Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Kako izbrati pohodne čevlje?

Izbira pohodnih čevljev lahko predstavlja veliko dilemo. Visoki ali nizki? Bolj mehki in udobni ali bolj trdi in stabilni? Številka 38 ali 39 …? Izbira pravega pohodnega čevlja je pomemben proces, ki zahteva dovolj časa, na izbiro pa najbolj vplivajo različni dejavniki - vrsta terena, trajanje pohoda, naše telesne predispozicije …

Za začetek si oglejmo posamezne elemente pohodnega čevlja:

Deli čevlja, ki imajo pomembnejšo funkcijo: podplat diktira vrsto oprijema; srednji del oz. “kopito” vpliva na stabilnost (zvračanje) gležnja; montažni vložek skrbi za blazinjenje ali amortizacijo stopal; notranji vložek lahko poljubno zamenjamo z ortopedskim.

Vrsta terena diktira vrsto podplata

Ko vam na pohodniškem oddelku svetujemo pri nakupu čevljev, vas bomo najprej vprašali, kje jih boste nosili. Na sprehodu okrog Bohinjskega jezera, na Šmarni gori ali na Triglavu?

Nekateri svoje noge najraje pretegujejo na krajših sprehodih v okolici njihovega doma ali nezahtevnih izletih, ki pogosto vključujejo asfalt, makadam in mehke gozdne poti. V tem primeru je pomembno predvsem to, da je čevelj udoben. Krajši skok na lokalni grič ali pohod do planinske koče v sredogorju, kjer se srečamo z več ovirami na poteh (korenine, kamenje) in morda celo nekaj skalami, pa zahteva nekoliko več pozornosti pri izbiri čevlja. Bolj pomembno vlogo igrajo blazinjenje, trdnost kopita, … predvsem pa postane pomembnejša vrsta podplata. Vse to pa je še toliko bolj pomembno, če se odločite raziskovati visokogorje.

Glavna funkcija podplatov je dober oprijem, pri čemer ločimo dve obliki oprijema, namenjeni različnim podlagam. Na gladki, drseči podlagi ni pomemben relief, temveč čim večja površina ter mehkoba gume, da se podplat čim bolj “zalepi” na podlago in tako prepreči zdrs. Samo spomnite se, kako se na ovinke “zalepijo” formule z velikimi, gladkimi gumami in kako cvilijo športni copati med tekanjem po telovadnicah - tako dober oprijem si pohodniki želimo na skalah, zlasti zlizanih. Nasprotno pa je pri mehki, neravni podlagi, kot sta zemlja ali blato, pomembnejše, da podplat “zagrabi” s svojimi reliefnimi oblikami, da se stopalo lahko “povleče” naprej s te pogrezajoče se podlage. Kot traktor in njegove pnevmatike z velikim, izrazitim profilom, ki neutrudno premaguje blatne gozdne ceste. Raven podplat lahko namreč na mokri travi zelo hitro zdrsne.

Podplat z veliko površino mehke gume, ki se lahko dobro “zalepi” na gladko, drsečo podlago.
Podplat z manjšo površino gume na račun izrazitega reliefa, ki “zagrabi” mehko podlago.

Če iščete nekaj preprostega za občasne sprehode po bližnji okolici, ob morju in na izletih z nezahtevnim terenom, je NH500 lahko idealen pohodni čevelj. Če pa potrebujete nekaj za rekreacijo po bolj razgibanem terenu, je za vas morda bolj primeren model MH500.

Nizki ali visoki čevlji?

Znano je že, da so visoki čevlji bolj varna izbira za zaščito gležnjev med pohodom. A v resnici ni najbolj pomembna višina - na stabilnost gležnja najbolj vpliva “kopito” čevlja, saj bolj, kot je trdno, manj se lahko podplat ukrivlja in zatorej ohranja bolj stabilno obliko, ko se noga znajde na neravni podlagi (npr. na vogalu skale). S tem se zmanjša možnost za zvračanje gležnja, ko stopimo na tako podlago. Bo pa višji čevelj za razliko od nizkega nudil dodatno oporo v primeru, da gleženj vseeno “klecne”. To je bolj verjetno med daljšimi pohodi, ko smo ob koncu poti že precej utrujeni in naša pozornost na teren upade.

Med izbiranjem čevljev lahko trdnost kopita zelo enostavno preverite tako, da poskušate čevelj z obema rokama zviti skupaj v eno ali drugo smer - če ga komaj ali sploh ne uspete upogniti, je kopito trdno in čevelj bolj stabilen.

Včasih smo na vzponih v hribe nosili izključno “gojzarje”, torej trdne in visoke čevlje z dobrim oprijemom, vendar so v zadnjih letih za krajše, pa tudi daljše vzpone postali bolj moderni nizki čevlji, zlasti t. i. “trailarce” (čevlji za trail tek, torej tek po brezpotjih). Za daljše vzpone po razgibanem terenu trail copati sicer niso ravno priporočljivi, ravno zaradi mehkega kopita, ki ne nudi skoraj nobene opore gležnju. A to je stvar posameznika - kdor zelo veliko prehodi ali celo preteče v taki obutvi, ima morda mišice in vezi okrog gležnja dovolj ojačane, da s tem ne tvega zvina gležnja. Takšnim lahko priporočamo čevlje za hitre pohode FH500 (ženski / moški).

Nasprotno pa velja za ljudi, ki gredo v hribe le občasno in si poleti morda zaželijo obiskati tudi kakšno visokogorsko izjemo, vsekakor bolj priporočljiv visok, stabilnejši čevelj. Morda se nekaterim ljudem “gojzarji” zdijo preveč okorni, vendar je to le prvi vtis. Večina čevljev se hitro uhodi in omehča v fleksijskih predelih, trdnost pa je kvečjemu dodana vrednost - če vas že ne prepriča boljša stabilnost, vas bo morda dejstvo, da vas bodo na koncu celodnevnega pohoda manj bolele noge kot vašega prijatelja v mehkih “supergicah” :)

Za varen obisk visokogorja ali daljšo sredogorsko turo vam priporočamo model MH500 mid (ženski / moški).

Katero velikost čevlja naj izberem?

Nekateri poznavalci za pohodništvo bodo rekli, da izberite za eno številko večji čevelj, kot je vaša vsakdanja obutev. V večini primerov je to res potrebno, zlasti ko ste pri pomerjanju čevljev v dilemi med dvema številkama. V takih primerih vsekakor svetujemo izbiro večje številke, saj je treba upoštevati, da noga zlasti na daljših pohodih nekoliko zateče in se razširi, predvsem pa zato, ker noga pri hoji navzdol leze naprej in nas lahko začne tiščati v prste. In če po nekaj uporabah menite, da so vam čevlji preveliki, lahko to rešite z dodanim notranjim vložkom, medtem ko premajhnega čevlja ne morete povečati.

Za pomerjanje čevljev si nujno vzemite dovolj časa, v njih preživite nekaj minut in se sprehodite po trgovini. Nekakšno pravilo pomerjanja je, da ko imate čevelj obut in vezalke še niso zavezane, mora biti v predelu za peto dovolj prostora za en prst. Ko pa čevelj zavežete in nogo potisnete čisto nazaj, mora spredaj ostati za kakšen centimeter prostora, kamor se bo noga lahko premaknila med spuščanjem.

Ko hodite po trgovini, ne smete imeti občutka, da vam peta “skače” iz čevlja. V tem primeru najprej poskusite še enkrat zavezati vezalke, tokrat jih malo bolj zategnite v fleksijskem delu pod gležnjem. Če vam peta še vedno skače, tudi pri manjši številki (ki vas morda celo tišči), potem ta model čevlja ni primeren za vaše stopalo.

Obstajajo še drugi načini za učinkovito pomerjanje čevljev - večina trgovin ima različne klančine, ki simulirajo razgibane terene. Uporabite jih na naslednje načine:

Je peta dovolj na tesno, da ne skače ven, a nas hkrati ne tišči?
Vzemimo si čas za dobro zavezovanje vezalk - zatesnjujemo vse od prstov navzgor.
Preverimo občutke na označenih točkah - je kje čutiti tiščanje?
Poskusimo se vzpeti (peta nam ne sme skakati ven iz čevlja) in spustiti (ne sme nas tiščati v prste)
Preizkusimo čevlje še na neravnem terenu - so dovolj stabilni? Se gležnji ne zvračajo, nam je udobno na zgornjem robu?

V veliko pomoč vam je lahko tudi foot scanner - naprava, ki s pomočjo senzorjev izmeri dimenzije vaših stopal (vsakega posebej) in vam nato za izbran šport in izbrano raven zahtevnosti predlaga najustreznejši model in številko čevlja. Kako deluje, si lahko pogledate v spodnjem videu.

Nogavice, naš prijatelj ali sovražnik

Pri pomerjanju čevljev je izredno pomembno, da s seboj prinesete nogavice, ki jih običajno uporabljate na pohodih. Občutek, ko obujete čevlje na tanke, nizke nogavice ali celo najlonke, namreč ne bo enak tistemu z bolj oblazinjenimi pohodnimi nogavicami in je lahko zavajajoč!

Nasploh so pohodne nogavice izredno pomemben dodatek k pohodniški izkušnji, saj je njihova naloga preprečevanje žuljev. Bombažne nogavice niso priporočljive za daljšo hojo, saj se bombaž počasi suši, nogavice tako dalj časa ostanejo vlažne, s tem pa tudi koža stopal. Takšna koža je bolj občutljiva na drgnjenje in posledični nastanek žuljev. Pomembno je, da so nogavice na predelih prstov, pete in gležnjev nekoliko debelejše, iz vidika materiala pa so priporočljive nogavice iz poliestra ali poliamida (ki se hitro sušita) ali merino volne oz. lanu (za razliko od bombaža se te dva naravna materiala nekoliko hitreje sušita in razvijeta manj neprijetnega vonja, kot sintetični materiali).

In še en nasvet za bolj stabilen korak pri hoji navzdol: Preden začnete sestopati z vrha, si ponovno zavežite vezalke (vse od prstov navzgor), saj se med vzpenjanjem v klanec rade zrahljajo.

Pa varen korak in obilo užitkov na vaših poteh! :)

Avtorica: Mia Petek