Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Kako se obleči za zimske aktivnosti?

Ko temperature začnejo padati, nam včasih upade tudi motivacija za našo priljubljeno obliko rekreacije, kot sta tek in pohodništvo - po drugi strani pa se že veselimo zimskih aktivnosti, kot sta smučanje/bordanje in tek na smučeh. V resnici lahko pozimi kombiniramo vse nam ljube oblike rekreacij, če se nanje le malo bolje pripravimo.

Z oblačenjem po “principu čebule” se lahko zoperstavimo neprijetnim vremenskim razmeram, kot so mraz, dež in veter ter tudi pozimi nadaljujemo s svojimi priljubljenimi aktivnostmi oz. se z večjim užitkom lotimo sezonskih. Pri izbiri zimske športne garderobe običajno govorimo o tri-slojnem oblačenju (a slojev je lahko tudi več ali manj, odvisno od naših potreb). Vsi razumemo, da več slojev pomeni manjšo možnost, da bi nas zeblo. A pomembno je tudi razumeti, kakšno funkcijo ima posamezen sloj in kateri materiali so za ta sloj najbolj primerni.

1. sloj - ostanite suhi

Glavna naloga 1. sloja je odvajanje vlage s telesa (in s tem ohranjanje optimalne telesne temperature). Gre za majice, ki jim običajno pravimo “termo perilo” ali “švic majice”. Znoj bo najlaže in najhitreje izhlapeval s telesa, če je ta sloj čim bliže koži in dovolj zračen, zato je bolj priporočljivo obleči oprijeto in ne ohlapno majico. Kar se tiče materiala, je za intenzivne aktivnosti (tek, tek na smučeh, pohodništvo z veliko vzpenjanja, turno smučanje …) najbolj primeren sintetičen material, npr. poliester ali poliamid. Ti materiali so namreč hidrofobni, kar pomeni, da ne vpijajo vlage - naš znoj se tako ne bo zadrževal v majici in nas hladil, temveč bo hitro izhlapeval, da bo koža ostala čim bolj suha. Na drugi strani je pri manj intenzivnih aktivnostih (kot so smučanje, plezanje ali pohodništvo po ravnem terenu), nekoliko bolj primerna merino volna - sicer vpije več vlage s telesa, a kljub temu ne hladi kože. Tudi mokra majica ostaja topla in nas greje, poleg tega pa se zaradi posebnih lastnosti merino volne na tem materialu razvija bistveno manj bakterij, ki povzročajo neprijeten vonj.

Sintetični materiali omogočajo hitro izhlapevanje znoja.
Merino volna greje tudi, ko je vlažna, ter manj zaudarja.

Sintetične majice v naših trgovinah najdete na oddelkih za tek, nogomet in smučanje. Majice iz merino volne pa lahko poiščete na oddelkih za pohodništvo in smučanje.

2. sloj - naj vam bo toplo

Drugi sloj je namenjen zadrževanju toplote, ki jo proizvaja naše telo, obenem pa mora biti dovolj zračen, da skozenj lahko neovirano izhlapeva znoj. Znova je najprimernejši material sintetika oz. poliester. Vsi poznamo t.i. “flis” - gre za poseben način obdelave (“brušenje”) poliestra, ki ustvari mehko tkanino (izraz “brušena notranjost” običajno pomeni, da je tisti kos oblačila, npr. hlače, podložen s flis plastjo). Flis je odličen toplotni izolator, obenem pa izredno zračen.

Vseeno je treba opazovati svoje telo in občutke med aktivnostmi v različnih razmerah, saj se različno hitro segrevamo. Medtem, ko bodo smučarji med vožnjo z žičnico ali plezalci med varovanjem zelo hvaležni za debel, topel flis, naj ljubitelji teka, teka na smučeh ali hitrega pohodništva izberejo kakšno tanjšo različico, po možnosti z vzorčastim oblikovanjem (mikroflis), ki s svojimi tanjšimi plastmi oz. “kanalčki” zmanjšuje pregrevanje in znojenje.

Poleg flis jope ali puloverja je dober izolator tudi puhovka. Ta izraz je sicer prevzel vlogo nadpomenke za vse vrste podloženih jaken - jakna je lahko podložena s puhom ali sintetičnim materialom, ki posnema puh (več o razlikah med puhovkami si lahko preberete tukaj). Puhovka je lahko tanjša ali debelejša in je zelo dober termo-izolator; je tudi dokaj zračna, obenem pa nudi solidno zaščito proti vetru. Lahko jo nosimo tudi kot tretji sloj, kadar je zelo mrzlo in suho vreme (majica + flis + puhovka). Moramo pa si zapomniti, da je puhovka občutljivo oblačilo, ki ni primerno za dež ali vlago, zato jo moramo v tem primeru zaščititi še z vodoodpornim slojem.

Primer flisa s kombinirano strukturo: običajni flis in mikroflis, ki z zračnimi kanalčki med kvadratki dopušča boljše zračenje.

Za vse, ki ste nagnjeni k pregrevanju, obenem pa vas zaradi obilice znoja hitro mrazi, je morda prava rešitev brezrokavnik (bodisi iz flisa bodisi podložen s puhom ali sintetiko). Tako boste trup ohranjali topel in se hkrati bolj učinkovito ohlajali preko rok.

Jopice in puloverje iz flisa najdete skoraj na vseh oddelkih v naših trgovinah, najširša ponudba pa se nahaja na oddelku pohodništva.

3. sloj - zaščita pred slabim vremenom

Naloga 3. sloja je zaščita pred neugodnimi vremenskimi vplivi, predvsem dežjem in vetrom. Veter lahko močno vpliva na občutenje temperature v zraku - pri zunanji temperaturi 0 °C in vetru, ki piha s hitrostjo 20 km/h, temperaturo občutite kot –10 °C.

Med smučanjem in deskanjem je zaradi hitrosti in konstantnega stika s snegom nujen vodoodporen in vetrotesen sloj. Pri zelo intenzivnih aktivnostih, kot so tek na smučeh, gorništvo in turno smučanje, pa je vodoodporna jakna lahko odveč, saj bolj, kot je jakna vodoodporna, manj “diha” (slabše odvaja vlago). V primeru, da v suhem vremenu tečete na smučeh ali se vzpenjate peš/s turnimi smučmi in se želite zaščititi le pred vetrom, je najboljša rešitev jakna iz softshell materiala. Softshell membrana ščiti pred vetrom in je vodoodbojna (prenese le nekaj rahlega dežja oz. vlage), obenem pa je bistveno bolj zračna od jaken z vodoodporno membrano, ki sicer prenesejo več vlage (Več o razlikah med dežnimi jaknami in “windbreakerji” si lahko preberete tukaj).

Spodnji deli oblačil

Večslojno oblačenje je sicer toliko bolj pomembno za zgornji del, saj je najbolj pomembno ohranjati topel trup, a tudi to, kaj oblečemo spodaj, je zelo pomembno. Termo perilo za smučanje in tek na smučeh poleg majice vključuje tudi pajkice, ki so prav tako lahko sintetične (tanke ali brušene) ali iz merino volne. Flis in merino volna zagotavljata več toplote, tanek poliester pa hitrejše odvajanje znoja. Smučarsko perilo lahko izberemo glede na svoje potrebe- lahko izberemo dolge pajkice, na voljo pa so tudi v dolžini ¾. Takšne podhlače preprečujejo nabiranje oziroma gubanje materiala v spodnjem delu nog, ki lahko v smučarskih čevljih povzroča trenje. V primeru ¾ pajkic pane smemo pozabiti na visoke nogavice!

Hlače, ki jih oblečemo kot 2. sloj, se po kroju, debelini in dodatkih razlikujejo glede na posamezne športe - smučarske so debelejše in vodoodporne, pohodniške so običajno iz vodoodbojnega softshella z brušeno notranjostjo, turno-smučarske so kombinacija obojega, za tek na smučeh, pa se običajno uporablja podložene in vetrotesne pajkice, ki ne ovirajo gibanja. V primeru slabega vremena so odlična rešitev za tekače na smučeh vodoodporne nadhlače, ki imajo ob straneh zadrgo po celi dolžini hlačnic. Tako jih lahko brez sezuvanja kadarkoli oblečete ali slečete kar čez pajkice.

Vedno imejte dodatna oblačila za preoblačenje, zlasti prvi sloj. Ob mirovanju, npr. med odmorom za malico, nas mokra majica lahko hladi. Če pa bomo dobro pripravljeni, bomo lahko uživali v svoji priljubljeni aktivnosti v vsakem vremenu!

Avtorica: Mia Petek