Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Katero borilno veščino izbrati zase ali za svojega otroka?

Če razmišljate o novi športni disciplini zase ali za svojega otroka, kjer lahko porabite vso svojo nakopičeno energijo in se ob tem naučite discipline ter spoštovanja, so borilne veščine verjetno prava izbira za vas.

Gibalna sposobnost in razvoj motoričnih sposobnosti sta dva izmed številnih elementov, ki jih vključujejo borilne veščine. Pri urah karateja ali juda posamezniki med drugim razvijejo tudi občutek za samonadzor, boljšo koncentracijo, disciplino in koordinacijo.

Borilne veščine so torej zdrava in pozitivna aktivnost. Vsaka borilna veščina razvija svojevrstne sposobnosti in tehnike. Ker pa je dandanes na voljo toliko različnih vrst borilnih veščin, je izbira najprimernejše oblike postala že pravi izziv. Spodaj si bomo ogledali nekaj borilnih športov, ki so trenutno najbolj priljubljeni v Sloveniji.

Karate

Karate je samoobrambna borilna veščina brez pripomočkov, ki izvira iz Japonske in je globalno najbolj znana borilna veščina. Pri karateju za dajanje udarcev uporabljamo celotno telo. Razvijamo tudi gibalne sposobnosti, vzdržljivost in motoriko, pri tem pa izpopolnjujemo občutek za moč, koncentracijo, odzivnost in ravnotežje.

Judo

Judo se osredotoča tako na fizično kot psihično obrambo pred napadi, vključuje pa elemente boja stojé in na tleh. Velik del vadbe temelji na prijemih in ocenjevanju gibanja nasprotnika, zato je judo šport, pri katerem vidimo veliko metov, padcev in tehnik imobiliziranja nasprotnika na tleh. Od karateja se razlikuje predvsem v tem, da ima manj elementov udarcev in brc. Velik poudarek je na koncentraciji, strategiji in ocenjevanju moči nasprotnika.

Aikido

Aikido je defenzivna borilna veščina in predstavlja obliko samoobrambe. Je psihično zahteven šport, saj je cilj nasprotnika nadvladati brez sile. Pri aikidu razvijamo telesno motoriko in preučujemo telesno gibanje za namen boja.

Taekwondo

Za razliko od aikida je taekwondo odličen šport za tiste, ki bi radi energijo usmerili v udarce z nogo in roko. Šport, ki izhaja iz Koreje, vključuje pa veliko brc in hitrega zadajanja udarcev.

Ju-Jitsu

Ta šport se osredotoča predvsem na imobilizacijo nasprotnika na tleh brez udarcev. Večina aktivnosti se dogaja na tleh, vključuje pa veliko strateškega razmišljanja in poskusov onesposabljanja nasprotnika.
V Sloveniji sta med vsemi veščinami najbolj priljubljeni predvsem judo in karate. Za ti dve disciplini potrebujemo zelo malo opreme, kar dodatno prispeva k njuni priljubljenosti. Za treniranje potrebujete predvsem primerna oblačila, zaščito in po tudi dodatno vadbeno opremo za vadbo določenih elementov.

Kimono in pas

To sta najbolj osnovna kosa opreme za karate ali judo in zato tudi najpogosteje iskana izdelka.
Kimona za karate in judo se med seboj razlikujeta. Najbolj očitna razlika je ta, da je kimono za judo rebrast in ima ojačan ovratnik ter kolena, kimono za karate pa je iz bolj gladkega materiala. Pri prijemih v judu je ta razlika v samem oprijemu materiala zelo pomembna. Kimono za judo bo tako primeren tudi za vadbo aikida in ju-jitsa. Za vadbo taekwondoja je boljša izbira kimono z višjim mednožnim predelom, saj omogoča večjo mobilnost pri izvajanju udarcev.
Ne glede na šport in starost začetnikom zadostuje mehak in trpežen kimono. Pomembno je predvsem to, da omogoča neovirano gibanje in se lepo prilagaja telesu.

Kako pa je z izbiro velikosti? Večina staršev bi rada otroku kupila vsaj eno številko večji kimono, da ga bo lahko nosil več let. Vendar je primerna velikost pomembna, saj telesu omogoča pravilno gibanje. Naj vas spomnimo, da je telesna motorika izjemno pomembna pri borilnih veščinah! Velikost kimona naj torej čim bolj ustreza telesni višini otroka, saj premajhen ali prevelik kimono ne bo omogočil ustreznega gibanja. Priporočamo, da izberete od 5 do 10 cm večjo velikost kimona. Na primer, če je vaš otrok visok 133 cm, izberite kimono velikosti 140 cm.
Izjema: v kolikor ste bolj vitki, lahko pri velikosti izberete nekoliko manjšega (velikost zaokrožite na nekaj cm navzdol) in obratno.

Pri izbiri ustreznega pasu pa je pomembna le dolžina. Za otroke so na voljo pasovi dolžine 250 cm, odrasli pa lahko pas izberejo glede na obseg svojega pasu. Če je obseg manjši od 90 cm, bo prava dolžina 280 cm, če pa je obseg večji od 90 cm, je bolje izbrati pas dolžine 310 cm.

Barva pasu je pri začetnikih bela, nato pa se spreminja glede na dosežene stopnje. V Sloveniji barve večinoma sledijo naslednjemu zaporedju: bela, rumena, oranžna, zelena, modra, rjava, črna, škrlatna.

Zaščitna oprema

Zaščitno opremo predstavljajo rokavice, ščitnika za golen ter stopalo, pa tudi ščitnik za zobe. Rokavice so namenjene treniranju športnega karateja in niso primerne za nekatere druge borilne športe (kot je tajski boks), saj so odprte zaradi potrebe po oprijemu na dlani. Zagotavljajo pravšnjo zaščito in gibanje rok. Pri odraslih se uporablja tudi zaščita za gentalije in prsi.

Kako izbrati pravo velikost rokavic za borilne veščine? Naša ponudba rokavic je na voljo v velikostih S, M, L ali XL. Preprosto izmerite obseg dlani tik pod prsti in sledite spodnji izbiri številke:

- od 15 do 18 cm = S,
- od 19 do 21 cm = M,
- od 22 do 24 cm = L,
- od 25 do 28 cm = XL
Rokavice vas ne smejo preveč stiskati, vendar prav tako ne smejo biti preveč ohlapne.

Ščitniki za zobe so primerni so za vse borilne športe. Ločimo jih glede na telesno višino. Nove ščitnike je pred uporabo treba še dodatno oblikovati za popolno prileganje zobem posameznika. Nastavitev je zelo enostavna:

1. Zavrite vodo in v njej namakajte ščitnik približno minuto in pol.
2. Ščitnik nato za tri sekunde potopite v mrzlo vodo.
3. Ščitnik si pritisnite na zgornje zobe, da se oblikuje.
4. Nato ščitnik za 30 sekund spet potopite v mrzlo vodo.

Vso našo ponudbo zaščitne opreme najdete tukaj.

Vadbena oprema

To so pripomočki, s katerimi lahko tudi vi z otrokom vadite izbran šport. Fokuserji za boks so primerni tudi za druge borilne veščine. Za vadbo udarcev lahko uporabite tudi boksarske vreče. Najbolje bo, da izberete vrečo, ki po dolžini kar najbolje ustreza višini povprečnega človeka.
Posamezniki, ki so že dobro seznanjeni z borilnimi veščinami v naši trgovini najdejo tudi opremo, kot so lesene sablje, leseni noži, palice nunchaku in podobno.

Borilne veščine torej ne služijo le kot aktivna vadba, pri kateri se boste dobro spotili. Z njimi boste prav tako krepili koncentracijo, nadzor telesnih gibov in samozavest ter spoštovanje.

Avtorici: Katja Bašič & Tjaša Gabršček