Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Kaj sploh vem o jogi?

Ko se znajdemo v neravnovesju, pa naj bo to na duševni, mentalni ali telesni ravni, se oddaljujemo od svojega bistva in prav "joga je učenje vračanja k sebi." (Brown, 2008)

Pomen in zgodovina joge

Vsi se zavedamo, kako zelo je gibanje pomembno za naše telo. Slišali smo tudi, da se "vse da predihat", da nam nekaj (ali nekdo) "vzame dih" in da je potrebno globoko vdihniti, če nam kdo stopi na živec. Ta velikokrat opevani dih (četudi se nam zdi samoumeven), je izjemnega pomena tudi za umiritev uma in obvladovanje vsakodnevnega stresa.

Joga je vadba, praksa ali celo življenjski slog, ki nam preko gibanja, ki ga usklajujemo z dihom, omogoča iskanje ravnovesja - tako na joga podlagi, kot v vsakdanjem življenju.

Telesni položaji pri jogi (asane) razstrupljajo notranje organe, odpravljajo napetosti v mišicah in sklepih ter le-te ohranjajo zdrave, močne in gibljive vse življenje. Joga namreč preprečuje obrabo sklepov in posledične bolečine ter razvoj nekaterih revmatičnih bolezni. Asane delujejo tudi psihofizično - zdravijo in harmonizirajo energetsko in umsko oziroma čustveno telo ter vplivajo na vsesplošno zdravje in dobro počutje.

Ko se razgibamo, raztegnemo in krepimo mišice, poskrbimo za pretok kisika po telesu in v možgane, kar nam zagotavlja tudi večjo osredotočenost in delovno storilnost. Pozitivna posledica (in ne cilj!) rednega izvajanja asan pa je tudi večja fleksibilnost telesa in duha. Prvotni namen joge je namreč: “... usmeritev misli izključno k enemu samemu predmetu in vztrajanje pri tej usmeritvi brez vsakršnega odvračanja pozornosti" (T. K. V. Desikačar). Pravi oziroma prvotni cilj joge je torej meditacija.

Asane, ki jih izvajamo med joga prakso, so iz tega vidika pomembne predvsem zato, da naše telo pripravimo na izvajanje večurne meditacije: da lahko sedimo pri miru brez bolečin in da preko nadzora telesa sčasoma preidemo v nadzor uma in misli.

Joga prvotno izvira iz Indije, izvajali pa so jo le posvečeni izbranci. Poleg tega takrat še niso poznali učiteljev joge. Pripadnik določene kaste, ki je šel kasneje živet med menihe in za seboj pustil svojo družino, delo in življenje, je imel že v mladih letih svojega guruja, ki ga je učil o življenju, o meditaciji in jogi. Za nalogo mu je lahko podal morda nam nesmiselne in zamudne naloge, kot je na primer, da naj cel dan strmi v jezero in opazuje svoje misli ter kam le-te zaplavajo.

Bolj "aktivna" joga (kakršno poznamo danes), pa se je izvajala med pripadniki bojevniških vrst - iz tam izvira tudi splošno znani pozdrav soncu.

Pri pozdravu sonca (SURYA NAMASKAR - surya pomeni sonce, namaskara pa pozdrav) izvedemo zaporedje 12 asan (telesnih položajev), ki tekoče prehajajo druga v drugo in so usklajene z dihanjem. Je odličen način, da se prebudite in zaželite dobro jutro vsaki vaši mišici.

Kasneje se je joga, ki jo pretežno sestavljajo različno zahtevni položaji telesa, uveljavila tudi pri nas, na zahodu. Zaradi urbanizacije in hitrega načina življenja, ki se oddaljuje od narave, se je v 19. stoletju prvič pojavil pojem stres. Kot odgovor na pojav novih bolezni in tegob so se razmahnile različne, tudi organizirane oblike telovadbe. Tudi joga je postala dostopna "običajnim" neposvečenim ljudem, a sprva le moškim! Tudi prvi učitelj joge je bil moški, njegov vzdevek pa je bil Mr. Muscleman.

Dandanes je joga prepoznavna in zaželena ne glede na spol, starost in sposobnosti. Je prijetna in raznovrstna vadba, ki jo zlahka prilagajamo počutju in fizičnim zmožnostim, poleg tega pa ne potrebujemo veliko opreme - le dobro podlogo in udobna oblačila - na naši spletni strani najdete vse to in še več.

Vrste joge

Obstajajo različne vrste oziroma stili joge. Tradicionalno se joga deli na: džnana jogo (pot znanja, filozofije), bhakti (pot ljubezni, predanosti), karma jogo (pot nesebičnega delovanja) ter radža jogo (pot discipline, katere del je hatha joga.)

V grobem pa jogo, glede na izvajanje in izbiro podloge, pripomočkov in oblačil, delimo na yin jogo in dinamično jogo. Yin joga zajema umirjene stile, kot so yin, restorative, zen, …, stili dinamične joge pa so npr. ashtanga, vinyasa, power joga, … in najbolj znana hatha joga. Posamezen stil joge je sestavljen iz različnih elementov. Hatha jogo npr. sestavljajo različne pranajame (širjenje in kontrola prane oziroma življenjske energije – gre za dihalne tehnike), krije (prečiščevalne tehnike), mantre (mistični zlog ali zvok - najbolj poznana je OM), mudre (simbolične geste - največkrat z dlanmi), meditacija ter asane (telesni položaji), s katerimi krepimo svoje telo, zavedanje in disciplino.

Kako torej izbrati pravo podlogo za izbrani tip joge?

Pri yin jogi gre za zadrževanje v položajih oziroma počasno menjavo položajev. Priporočljivo je, da izberemo podlogo, ki je udobna, mehkejša in debelejša (npr. zaradi dolgotrajnega stika kolen s tlemi), npr. podloga Comfort. Oblačila pa naj bodo udobna in topla.

Pri dinamični jogi gre, nasprotno, za prelivanje iz položaja v položaj in hitrejšo menjavo asan. Dobro je, da izberemo podlogo, ki nam omogoča dober oprijem, je kompaktna in ne drsi. Pri teh praksah joge se izvaja tudi veliko položajev, kjer je pomembno ravnotežje, zato je primernejša tanjša podloga, kakršna je npr. 3-milimetrska podloga Kimjaly. Čeprav je debela podloga bolj udobna, je lahko tudi nevarna. Pri asanah na eni nogi ima namreč gleženj premalo stabilnosti in lahko pride do zvračanja in manjših zvinov. Oblačila za dinamično jogo naj bodo raztegljiva in oprijeta, da nas pri vadbi ne ovirajo. Ni potrebno, da so topla, saj se pri dinamični jogi bolj segrejemo.

V Decathlonu vam ponujamo tako lahke in udobne podloge za yin prakso kot kompaktnejše in manj drseče podloge za dinamično jogo.

Drugi pripomočki za jogo

Blazina in bolster (blazina v obliki valja): Mehka polnjena blazina, ki omogoča, da se telo v yin pozah popolnoma sprosti ter pripomore k postopnemu in varnemu pasivnemu raztezanju. Uporablja se tudi za meditativne prakse. Prevleka je v celoti izdelana iz organskega bombaža, s polnilom iz recikliranega materiala.

Bloki: Mehkejši bloki so primerni za podlaganje okončin v položajih, ki jih naše telo še ne more izvesti v popolnosti – pri položaju s prekrižanimi nogami si lahko npr. podložimo kolena, če naši kolki še niso dovolj gibljivi ali če v kolenih čutimo neprijetno bolečino oz. pritisk. Penaste bloke lahko uporabimo tudi kot pripomoček pri meditaciji oziroma za sedenje na začetku ali na koncu prakse, ko se umirjamo. So koristen pripomoček za pripravo na raztezanje - v predklonu lahko blok podložimo pod dlani, če se še ne moramo dotakniti tal). Trši bloki (iz plute ali lesa) pa so zaželen pripomoček pri vzpostavljanju ravnotežja v zahtevnejših asanah, v katerih lovimo ravnotežje.

Trak: Odličen pripomoček, ki pomaga pri razvijanju gibljivosti (lahko služi kot podaljšek telesa oz. rok, če npr. v sedečem položaju ne dosežemo stopal), uporablja pa se ga lahko tudi za ravnotežnostne položaje. Za razliko od pilates trakov je jogijski trak neraztegljiv. Naš je trpežen in sestavljen iz 100% organskega bombaža, ki ga pridelujejo brez uporabe kemikalij.

Podloga za koleno in zapestje: Ublaži stik sklepa s tlemi (posebej priporočljivo pri yin jogi, kjer položaj zadržujemo dalj časa).

Razpršilo za podlogo: Uporabljamo ga za uravnavanje neprijetnih vonjav. Vsebuje eterična olja čajevca, pomaranče in sivke, ki preprečujejo zadrževanje pota na podlogi, poleg tega pa z njegovo uporabo pripomoremo k bolj trdnemu oprijemu - podloga manj drsi.

Jogijske pripomočke in predvsem podloge je dobro redno čistiti. To lahko storimo na povsem preprost način, z mokro brisačo (uporabimo lahko tudi malo neagresivnega tekočega mila). Podloge nikoli ne shranjujmo blizu vira toplote (če jo bomo polagali ob radiator, material lahko postane lepljiv in neuporaben).

Pa še zanimivost: jogijsko prakso običajno zaključimo s sklenjenimi rokami v višini srca in besedo "namaste".

Namaste je beseda indijskega izvora. Nama v sanskrtu pomeni poklon, as pomeni jaz, te pa pomeni ti. Če bi besedo prevajali dobesedno, bi to pomenilo "Jaz se poklonim tebi", globlji pomen v ozadju pa skriva sporočilo "Božansko v meni pozdravlja to, kar je božanskega v tebi" oziroma: "Duša v meni pozdravlja dušo v tebi". Je znak spoštovanja do sočloveka, uporablja pa se tudi v znak zahvale.

Špela Bizjan