Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Kako načrtovati pohod z dojenčkom?

S temi nekaj nasveti boste na svojem naslednjem pohodu z dojenčkom resnično uživali!

Potrebujete le nekaj minimalne organizacije in načrtovanja: preverite pot, njeno zahtevnost, vzpone, dostopnost poti ... Pripravite primerno opremo in pravi sistem za nošenje otroka. Ko bo otrok dovolj star, da hodi sam, ga lahko izmenično nosite in pustite, da hodi sam.

Pazite, da otrok ne prisilite v predolge ali težke pohode in jih s tem odvrnete od pohodništva. Če otrokom že od malih nog predstavljamo pohodništvo v pravi luči, bodo v njem verjetno uživali tudi, ko bodo starejši. Potem se boste lahko podali na daljše pohode, bolj zahtevne terene in pustolovščine, kot so spanje v šotoru, kampu, bivaku ali pa kar pod zvezdami.

Kako nositi otroka na pohodu?

Najti morate pravi sistem za nošenje, saj v naravi vozički ali nošenje v naročju ne pridejo v poštev. Odlična izbira so nosilni sistemi "sling" ali “kenguruji” ter trdne nosilke v obiki nahrbtnika. Tkani ali elastični šali, meï-taï in rute z obročki lahko nekatere starše prestrašijo zaradi zapletenega sistema vezanja, vendar imajo svoje prednosti. Rute za nošenje lahko za pohodništvo uporabljate že od rojstva. Če novorojenčka držite v položaju na trebuhu, se bo med zibanjem počutil varnega. Tako lahko hodite dlje in se izognete joku!

Če vam rute za nošenje otroka in njihovi načini vezanja niso pri srcu, lahko za nošenje uporabite tudi oblikovane mehke nosilke, v katerih otroka nosite spredaj na trebuhu ali zadaj na hrbtu kot na primer naš kenguru za dojenčke MH500. Nekateri modeli omogočajo nošenje že od rojstva, drugi pa od šestih mesecev starosti, ko otrok začne pridobivati več mišičnega tonusa. Ko se vaš otrok postavi na noge, pa lahko začnete uporabljati večino teh fizioloških sistemov za nošenje.

prednji položaj je primeren za najmlajše, ko pa otrok odrašča in se njegova teža povečuje, postane bolj priročno, da ga nosite na hrbtu.

Večina nosilcev v obliki nahrbtnika (ponudbo preverite tukaj) omogoča obremenitev do 15 kg in ima vodotesno zaščito, ki se namesti na nosilko v primeru dežja. Z oblazinjenimi naramnicami, kovinskim okvirjem in zložljivo zaščito pred soncem bo vaš malček užival v pogledu čez vaša ramena. Imajo tudi sistem, ki preprečuje prekomerno potenje na mestih, kjer se telesi dotikata.

Previdnostni ukrep: pazite na veje, ovire na višini in druge predmete, ki lahko oplazijo otrokovo glavo.

Z otrokom v hribe - do kakšne višine?

Če ne živite na visoki nadmorski višini in ne nameravate v gorah ostati več dni, je priporočljivo, da pri pohodništvu z otrokom, mlajšim od enega leta, ne presežete 1500 metrov nadmorske višine. Do 18. meseca pediatri odsvetujejo pohode nad 1800 m nadmorske višine. Prav tako se izogibajte vožnji z gondolami ali žičnicami, ki otroke izpostavljajo hitremu zvišanju krvnega tlaka v ušesih. Izberite kraje na nadmorskih višinah med 1000 in 1500 metri, med vožnjo z avtomobilom pa lako naredite kratek premor vsakih 500 metrov vzpona. Podobno kot med poleti z letalom, otroku ponudite dudo ali pijačo. Požiranje pomaga pri razbremenitvi bobniča.

Kakšno opremo je potrebno vzeti s seboj?

Priporočen seznam opreme:
- sistem za nošenje otroka
- dovolj tekočine
- Malica in lahko dostopni prigrizki, da dojenček ne bo lačen, dokler se ne ustavite ali do naslednjega premora
- plenica ali dve in vse, kar potrebujete za menjavo le-te
- zaščita pred soncem: kapa z zaščito za vrat ali klobuk, sončna očala z vsaj 3. stopnjo zaščite, krema za sončenje …
- zaščita pred mrazom: topla kapa, rokavice, flis ali kombinezon, vetrovka, …
- Zaščita pred dežjem: nepremočljiva jakna za vas in za otroka, kapa s šiltom, …
- njihova najljubša igrača in / ali duda ... ki naj bo pritrjena, da se ne izgubi
- šal, ki bo otroka zaščitil pred soncem, služil kot ogrinjalo ali kot podlaga za previjanje

Zelo pomembno je tudi preverjanje vremenske napovedi (pred in med pohodom) - takrat, ko imate s seboj otroka, še toliko bolj!

Nasvet: Pazite, da se ne obremenite preveč - še posebej, če se na pot odpravljate sami. Teža otroka, nosilke, nahrbtnika s hrano in dvema steklenicama vode lahko hitro preseže 10 ali celo 15 kg.

Kakšna obutev je primerna za otroka med pohodom?

Tudi če vaš otrok ni dovolj star za hojo, je dobro, če nosi enostavne čevlje ali copate. Dovolj, da noge ostanejo tople ali zaščitene pred soncem. Za mlade pohodnike, ki že hodijo sami, pa je še posebej pomembno izbrati pohodne čevlje z ustreznim profilom podplata. Načelo, ki velja tudi za pohodniške čevlje staršev!
Dobro je vedeti: čeprav je vsak otrok svojevrsten, bo povprečen 3-letni otrok lahko med pohodom sam prehodil približno 1 kilometer ali malo več, preostali čas bo otroka morda treba nositi.

Kakšno hrano vzeti s seboj?

Dojenje med pohodom lahko močno olajša hranjenje otroka. Pri starejših otrocih pa načrtujte več manjših postankov za slajše prigrizke: suho sadje, žitne palice, mini sendviči, kompot … Pazite, da ne skoparite s količino vode, ki jo nosite s seboj, še posebej v vročem vremenu. Primer - otrok, star od enega do dveh let bi moral zaužiti približno 1,2 litra vode na dan. Pomembna je tudi frekvenca, torej da je hidracija redna, zlasti poleti in v hribih (kjer je zrak bolj suh kot v nižinah).

Kako pa je z oblačili?

Upoštevajte, da se sprednja nosilka oziroma še posebej ruta štejeta kot dodaten sloj oblačil, zato bodite pozorni, da otroka ne oblečete preveč - še posebej poleti. Otroka bo med drugim grela tudi vaša telesna temperatura. Po drugi pa imejte v mislih, da se vi gibljete, otrok, ki ga nosite, pa ne, torej ne sodite po sebi, ko se sprašujete, če je otroku dovolj toplo.

V primeru dežja lahko otroku poleg strehice nad nosilko dodatno zaščito nudite z nepremočljivo jakno, ki jo ogrnete čez nosilko. Izogibajte pa se ponču, razen če je posebej zasnovan za nošenje otroka. Vaš otrok mora imeti možnost, da prosto diha.
Obstajajo oblačila, posebej zasnovana za starše, ki nosijo dojenčke: trenirke ali jakne, ki se zapnejo skozi ruto ali nosilko.

Glede oblačil je še posebno pomembna organizacija med zimskimi pohodi. Najbolj pomembno je, da poskrbite, da bodo otrokove okončine (glava, noge, roke) ostajale tople. Medtem ko je smučanje z otrokom v nosilcu seveda prepovedano zaradi nevarnosti padca in podhladitve, tudi hoja z nosilcem pozimi zahteva posebno skrb. Če sicer ne uporabljate pohodnih palic, je to za pohod z otrokom v nosilcu pozimi še posebej priporočljivo zaradi nestabilnega terena, saj vam palice pomagajo pri ravnotežju.

Kdaj se ustaviti in počivati?

Premori so pomembni, da raztegnete noge in telo - otrokovo! Približno polovico celotnega časa pohoda lahko porabite za odmore za raziskovanje ali pa pustite otroku, da se sprehaja sam. Pri pohodih z otrokom se lahko držimo tudi naslednjega načela: 10 minut premora vsako uro ali vsaki 2 uri, če otrok spi. Če otroka nosite na hrbtu, dovolj pogosto preverite, da je v redu. Da zagotovite dobro počutje otroka med pohodom, se vprašajte naslednje: Ali mu/ji je prevroče? Je telo v udobnem položaju? So roke ali noge preveč hladne? Je dihanje normalno? Je položaj fiziološki - ali sedi "kot žaba" (s koleni nad zadnjico) in je glava poravnana s hrbtenico in medenico?
Če kljub temu, da počnete vse, kot je treba, vaš dojenček vseeno joka ali se premika v nosilki, je morda čas, da si oddahnete ali celo odidete domov. Nenazadnje, pohodništvo z otrokom naj bo zabavno za vse!

Avtorica: Mira Petek