Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Kako v letu 2024 uresničiti novoletno zaobljubo?

To se vam je gotovo že zgodilo: na 1. dan novega leta ste si zadali cilj, s katerim boste svoj življenjski slog še dodatno obogatili, vendar ste z novoletno zaobljubo obupali, še preden je prišla pomlad. Na novega leta dan smo vsi polni upanja, da se bomo tokrat res otresli odvečnih kilogramov, izboljšali mišični tonus ali pretekli maraton. V tej objavi vam nudimo nekaj nasvetov, kako se zaobljube tudi držati in jo uresničiti!

Zakaj se novoletnih zaobljub tako težko držimo?

Enostavno bi lahko rekli, da je v večini krivo pomanjkanje volje in discipline - ali da ste si zadali previsoke cilje. Novoletne zaobljube so mikavne, ker verjamemo, da bomo z njimi naslednje leto res prebrodili lastno neuspešnost na nekem področju. Večinoma si dajemo zaobljube za področja, na katerih se počutimo nezadostne, ker jih še nismo uspeli osvojiti (kot so redna telovadba, zdrava prehrana, boljša produktivnost, kvaliteten spanec, itd.). Prav v vzroku, da izhajamo iz lastnega počutja krivde, pa hkrati tiči razlog za to, da se zaobljub ne držimo več kot le nekaj tednov. Čim bomo namreč enkrat prekršili zaobljubo, bomo raje vse opustili, kot začeli od začetka, saj bomo zaradi občutka krivde neuspeh še toliko močneje občutili.

Najbolje je za zaobljubo izbrati nekaj, kar vam je že tako v užitek ali podpira vaš življenjski slog. Vsekakor je najpomembneje, da imate v mislih, da so pri vsaki novi rutini tako vzponi kot padci - zato nikar ne pričakujte, da bo pot do cilja popolna in enostavna.

Z vami v tem članku zaposleni v Decathlonu delijo nekaj svojih zaobljub in nekaj strategij, kako se zaobljub lahko lažje držite celo leto.

    1. Zadajte si dosegljiv in realističen cilj: ne ciljajte previsoko.

S pretežko dosegljivim ciljem boste hitro ugotovili, kako dolga pot je do tja in koliko discipline je potrebno za uspeh- to pa poveča možnost, da boste izgubili motivacijo. Prilagodite si cilje, da bodo ustrezali vašemu sedanjemu življenjskemu slogu in bodite realistični. Zastavite manjše cilje in jih naknadno po potrebi prilagodite. Tu velja poznan pregovor- manj je več. Spreminjanje življenjskega sloga zahteva veliko dela, zato je smiselno, da se začne uvajati spremembe postopoma. Postavite si uresničljivo časovnico in lažje vmesne cilje, ki jih lahko dosežete brez prevelikih življenjskih preobratov. Če boste do rezultata prišli hitreje, kot ste pričakovali, si lahko vedno zadate nov izziv.

Katja: “V letu 2024 bi rada pretekla 10 KM. Do sedaj sem tekla manjše razdalje, ker me obremenjuje koleno. Moja dva začetna koraka - naslednji ponedeljek bom svojo normalno razdaljo povečala za 0.5 KM. Po vsakem teku bom izvedla dve vaji za kolensko moč.”

Suzana: “Že prejšnje leto sem si zadala, da si enkrat tedensko skuham obrok za v službo. Ker mi to ni v navadi, se tega nisem držala. Tako sem si letos zadala manjši cilj. Enkrat na mesec si bom skuhala obrok za v službo.”

    2. Zadajte si merljive korake.

Bodite iskreni s sabo in premislite, kako si lahko izziv razdelite na merljive manjše korake. Zaobljuba “začel bom več telovaditi” ni tako merljiva, kot je zaobljuba “vsak teden bom 1-2 krat telovadil po pol ure”. Smiselno je, da si hkrati zadate tudi, kdaj začnete in sledite svoji novi rutini s koledarjem.

Primož: “Želel bi večkrat odigrati kakšno igro badmintona. To je že bila moja navada, vendar sem jo malo opustil. V tem letu bom za začetek 1-krat na dva tedna odigral igro badmintona s kolegom, začnem pa s 1. Februarjem.”

Andrej: “Moja zaobljuba je daljša vzdržljivost rok pri boksu. To bom dosegel, tako da bom izven treningov vsaj 1x dodatno tedensko delal shadow boxing udarce z ročnimi utežmi.“

    3. Najdite si čas.

Morda je smiselno že ob načrtovanju nove rutine upoštevati, da boste morali v svojem dnevu najti čas zanjo. Točno razmislite, kako bi lahko novo aktivnost vključili v svoje navade. Če veste, da imate vsak dan natrpan z aktivnostmi, ki se jim niste pripravljeni odpovedati, morda zaobljuba “vsak dan po eno uro posvetim jogi” ni smiselna. Boste pa verjetno za jogo našli 15 min dnevno.

Lina: “Rada bi se naučila raztezanja po treningu borilnih veščin. Ker navadno po treningu hitro stečem pod tuš in potem naprej, bom v ta čas umestila še do 3 minute raztezanja pod tušem.”

Antonio: “Rad bi se več gibal po svežem zraku. Dokler mi ne pride v navado, se bom držal rutine, da se 1-2 krat tedensko za 15 min odpravim na zrak in se sprehodim.”

    4. Začnite, preden ste pripravljeni.

Pomembno je, da dejansko začnete. Če boste za začetek čakali na popolen dan, ta morda nikoli ne bo prišel. Če si nekaj želite spremeniti, morate k temu pristopiti aktivno.

Rok: “Jaz nisem ravno pristaš novoletnih zaobljub. Ko si nekaj zaobljubim, s tem začnem. V Decembru sem tako že začel z novim HIIT izzivom, ki bi ga rad nadgradil, ko s tem zaključim. Nadgradnjo programa sem si že ogledal in si zapisal v koledarju, kdaj pričnem.”

    5. Povejte prijatelju, kaj želite doseči.

Če veste, da vam notranje motivacije včasih zmanjka, vam bo morda pomagalo to, da zaobljubo zaupate prijatelju ali se celo skupinsko zavežete k novim navadam. Medsebojna podpora je velikokrat zelo dober motiv, da se težjih zaobljub lažje držite.

Gaja in Ajda: “Prenehanje kajenja je navada, ki se je res težko težko držiš. Letos sva se zaobljubili, da začneva skupaj, s pričetkom februarja. Gaja bo začela odvajanje od rednega kajenja tako, da bo dvakrat tedensko spila kavo brez kajenja cigarete (kar je do sedaj njena rutina). Ajda se rada prekrši v družbi, tako da bo pričela tako, da se dvakrat mesečno ob druženju odpove cigaretam.”

Pripravite se, da je za spremembe potrebna volja in disciplina. Ko si zamišljamo nov življenjski slog, hitro začnemo fantazirati. Drugačna zgodba je, ko začnemo aktivno prakticirati novo rutino. Občutek motivacije se lahko s trdim delom kaj kmalu razpusti. Temu primerno pojdite v nov izziv z glavo in se zavedajte, da bosta za uresničitev zaobljube potrebni proaktivnost in disciplina.

Nino: “Ker se ob delu še aktivno ukvarjam z atletiko (skokom v daljino) sem kot aktiven športnik vajen, da pri športu prihaja do vzponov in padcev. Ker sem pred kratkim prestal operacijo kolena, ki je bila potrebna zaradi posledic poškodbe, sem zdaj trdno odločen in pa predvsem zelo motiviran, da bom v prihajajočem letu 2024 naredil vse, kar je v moji moči, da se vrnem na atletske stadione in zaletišče skoka v daljino karseda uspešno, in svoje dosedanje uspehe še nadgradim v prihodnosti.”

Denise: “Poleg motivacije in načrta je vedno dobro v glavi ohraniti razlog, zakaj si začel. In takrat, ko bi raje odnehal, se spomniš zakaj si si to zastavil. Lahko pa ti je motivacija tudi nagrada, ko dosežeš cilj.”

Decathlon ekipa vam želi srečno na novi poti k bolj zdravemu in kvalitetnemu življenju! Za lažjo pot do cilja prebrskajte našo športno ponudbo za gibanje v naravi, fitnes opremo, gibanje v naravi, kolesarske dodatke, športe z loparji, plavanje, itd.