Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Izbira tekaške obutve

Ste se letos odločili, da boste začeli teči? Alli pa to že redno prakticirate, da se sprostite in napolnite z energijo? Bravo! Prvi korak je narejen, zdaj pa je treba še ohraniti motivacijo.

Lahek korak je vsekakor nekaj, kar je pri tem bistvenega pomena. Zato je prava izbira tekaškega copata ključna. Potrebujete tekaški copat, ki se prilega vaši nogi, je lahek in nudi dovolj podpore. Čeprav lahko stane nekoliko več, je v dober copat vredno investirati. Dobra stran pri teku je ravno to, da razen prave obutve ne potrebujete veliko druge opreme (zračna in udobna oblačila bodo dovolj, da pretečete nekaj kilometrov).

Ob poplavi znamk in modelov je res težko izbrati tekaški copat, ki vam bo ustrezal - zlasti, če tovrstno obutev kupujete prvič. Zato se bomo v tem prispevku poglobili v ključne lastnosti tekaških čevljev, da boste lažje izbrali prave zase.

Med izbiro pravih tekaških čevljev razmišljajte o naslednjih dejavnikih: po kakšnem terenu boste tekli, koliko in kako pogosto boste tekli in kakšen je vaš tip stopala. Predvsem pa morate biti pozorni, da izberete pravo velikost!

O tekaškem čevlju na splošno

Na hitro si oglejmo sestavo tekaškega copata in njegove funkcije, ki jih je treba ob nakupu upoštevati.

Sestavni deli tekaškega copata: zgornji del, notranji vložek, srednji vložek oz. “kopito”, podplat.

Ločimo med različnimi vrstami tekaške obutve. V grobem bi jih lahko delili glede na vrsto podlage in sicer na obutev za cestni tek ter obutev za tek po brezpotjih.

Bolj natančna delitev tekaške obutve pa temelji na več lastnostih:
- stabilnost (ki preprečuje zvračanje gležnja)
- blaženje (ki omili delovanje sil podlage na sklepe)
- profil podplata (ki se razlikuje glede na teren) ter
- naklon (razlika med višino petnega in prstnega dela čevlja).

Dober tekaški copat mora s svojim udobjem in funkcionalnostjo ustrezati vašemu stopalu in vam pomagati pri tekaški aktivnosti. Za začetne tekače je dovolj stabilen copat, ki bo ublažil napačno gibanje pri teku (kot je recimo prekomeren odriv s peto). Za rednejše tekače pa je pomembno, da copat omogoča tako stabilizacijo kot proaktiven premik noge naprej.

Velikost tekaške obutve

Tekaški copati naj vam bodo udobni že na začetku, saj v neudobnih čevljih vsekakor ne boste želeli teči. Če ste v dilemi med dvema številkama, raje izberite copat, ki je za številko ali polovico številke večji od vaše vsakdanje obutve. Tekaški copat mora biti namreč dovolj velik, da se lahko prsti nemoteno gibajo, vendar ne tako velik, da bi stopalo prosto potovalo po čevlju med tekom. Tudi drsanje pete gor in dol ob zadnjem delu čevlja ni dobrodošlo. Peta mora biti stabilno umeščena v zadnji del čevlja, sicer tvegate odrgnine, žulji pa so eden glavnih krivcev za zmanjšano motivacijo.

Tip stopala

Pri nakupu je pomembno tudi, da se zavedamo oblike in gibanja lastnega stopala. Govorimo o morebitnem zvračanju stopala pod obremenitvijo. Poznamo tri različne tipe tekačev glede na njihovo gibanje stopala: “nevtralni” tekači, supinatorji (ko se stopalo zvrača navzven), in pronatorji (zvračanje navznoter). V kolikor je pri vas prisotna izrazita pronacija ali supinacija, je treba izbrati copat, ki bolj podpira kritični del stopala. Medtem, ko pronator nujno potrebuje bolj podprt copat na notranji strani stopala, supinator lahko izbere tudi nevtralno zasnovan, a izredno stabilen copat. Tekači z nevtralnimi stopali lahko izberejo katerokoli obutev.

Kako preveriti gibanje vaših stopal? Lahko se sprehodite po ravnini in prosite prijatelja, da vas opazuje od zadaj - če se vaši gležnji očitno zvračajo na notranjo stran, ste “pronator”. Če se zvračajo na ven, ste “supinator”. Če zvračanje ni opazno, je gibanje vaših stopal nevtralno. Lahko pa sami naredite preizkus z odtisom mokrega stopala na brisačo na tleh. Če je odtisa veliko, to pomenijo pronacijo stopal. Če je odtis zelo ozek in le od zunanje strani, to pomeni supinacijo.

Primeri odtisov stopal: levo odtis stopala s pronacijo, na sredini nevtralni odtis, desno odtis stopala z visokim lokom oz. supinacijo.

Izbira obutve glede na teren

Podplat tekaškega copata je ena ključnih lastnosti tekaškega čevlja. Še preden začnemo primerjati različne copate, se moramo vprašati, po kakšnem terenu bomo sploh tekli. Je naša prioriteta udoben podplat, dober oprijem ali blazinjenje?

Primer čevlja z dobrim blaženjem, primeren za jogging.
Primer čevlja za tek po brezpotjih - izrazit profil je nujen za stabilnost.

Dober oprijem je izrednega pomena, če želimo teči po brezpotjih, torej po gozdnih poteh ali skalovju (t. i. trail running), kjer želimo varen korak brez zdrsa in učinkovito odziven copat, ki “zagrabi” podlago. V tem primeru si bomo ogledovali podplate z večjimi zarezami v profilu, npr. 4mm ali več. Če pa tečemo na daljše proge po trdem terenu, kot je npr. asfalt, je najbolj pomembno, da ima obutev fino definiran podplat (z manj profila oz. manjšimi zarezami), ki pa je hkrati bolj plosk in odziven, vendar z dobrim blaženjem umirja vpliv trde podlage na stopalo. Za počasni tek, kjer se stopala ves čas dotikajo tal (t. i. jogging), bo dovolj udoben mehak podplat, ki blaži korak, izrazit profil ni potreben.

Pri tekaškem copatu je zaradi načina gibanja pomembno poznati tudi lastnost, imenovano padec (po angleško drop) oz. naklon. Naklon je višinska razlika med sprednjim in zadnjim delom podplata. Manjša je razlika, bolj je naravno gibanje stopala. Praktičen primer - bosa noga ima naklon 0 mm, čevlji z visoko peto pa imajo visok padec (npr. do 13 cm).

Večji padec pravzaprav pomeni, da se ob aktivnosti zmanjša pritisk na stopalo in sklepe, je pa to dobrodošlo predvsem pri začetnikih, ki običajno na podlago pristajajo bolj s petami. Kdor se uči tekaške tehnike, bo spoznal, da je sicer bolj priporočljivo pristajati na podlago s sprednjim delom stopala, saj je to bolj naravno gibanje, ki zmanjša možnosti poškodb.

Za običajnega uporabnika je torej smiseln padec nekje od 4 do 8 mm, za začetnike oz. tiste, ki pristajajo na podlagi s peto, pa je priporočljiv padec od 10 do 12 mm.

Padec oz. “drop” pomeni višinsko razliko med predelom prstov in predelom pete.

Večji kot je naklon, več je tudi blaženja na peti. Za začetnike obutev brez padca ni najboljša izbira, saj bo taka tekaška obutev zahtevala večji napor od uporabnika - tek s takšnimi copati namreč aktivira več nožnih mišic, kar zna biti naporno. Začetnikom torej svetujemo, da uporabljajo copate z večjim padcem - vsaj dokler se ne navadijo pravilne tehnike teka. Za redne tekače, katerih tehnika gibanja je že pravilna, pa je bolj intenziven stik s podlago morda ravno to, kar jih bo dodatno motiviralo.

Tekaški čevlji Jogflow 500.1 so primer copatov za cestni tek, ki so jih namensko zasnovali z zgolj 4-milimetrskim padcem, da bi tekače spodbudili k pravilnejši tehniki teka, torej k pristajanju na podlago s sprednjim delom stopala.

Najpogostejše napake pri izbiri čevljev za tek:

1. Tek v čevljih, ki jih že imate doma in niso namenjeni teku.

Začetniki, ki se šele začenjajo ukvarjati s tekom, običajno ne želijo veliko investirati v nov par obutve, temveč uporabijo tisto, kar že imajo doma - to so recimo superge za druge športe ali čevlji za prosti čas. A treba se je zavedati, da vsi čevlji, četudi športni, niso primerni za tekaško aktivnost, saj ne omogočajo potrebnega odriva in blaženja sil. V napačni obutvi bo udarec noge ob tla premočan, kar lahko v najhujšem primeru povzroči poškodbo katerega od sklepov, v vsakem primeru pa ne bo omogočilo prijetnega in učinkovitega teka.

2. Uporaba tekaških čevljev za vse priložnosti.

Tekaško obutev uporabljajte le za tek in je ne kombinirajte še z drugimi športnimi aktivnostmi. Tako bodo vaši copati dlje obdržali obliko in učinkovitost. Za druge športe, npr. pohodništvo, raje investirajte v drug par temu primerne obutve.

3. Premalo preizkušanja in prehiter nakup.

Bodite zares pozorni pri iskanju prave številke čevljev in si za pomerjanje raje vzemite več časa. Ne pozabite, da se velikosti razlikujejo tudi med različnimi modeli in proizvajalci čevljev. Najbolje je, da čevlje pomerjate z nogavicami, v katerih boste tekli. In naj vas med izbiro ne zavedejo priljubljene znamke ali cena. V prvi vrsti naj bo čevelj udoben, nato pa moderen in lep. Cena ne pomeni vedno tudi kakovosti. Zato preizkusite čim več različnih čevljev in jih primerjajte med seboj.

Skrb za tekaško opremo

Življenjska doba tekaškega copata je ena večjih dilem pri tekačih, saj večina ne zna oceniti, kdaj je potrebno čevlje zamenjati. Po nasvetu strokovnjakov naj bi vsak tekač zamenjal tekaško obutev nekje po pol leta aktivne uporabe (če tečete večkrat na teden). Za povprečnega uporabnika, ki preteče manjšo razdaljo dvakrat do trikrat na teden, je menjava priporočena približno po enem letu.

S pravilnim oskrbovanjem tekaške obutve pa lahko njeno uporabnost vseeno nekoliko podaljšamo:
- V kolikor tečemo po mokrem ali se bolj potimo, moramo po vsaki uporabi copat ustrezno posušiti in ga prezračiti v suhem prostoru. V kolikor obutev uporabljamo na blatnih poteh, je treba pred sušenjem obutev tudi splakniti in skrtačiti, da se blato ne zasuši. - Tekaške copate hranite v ustreznem prostoru, kjer ni premrzlo ali prevroče. Mraz ali vročina (npr. neposreden stik z radiatorjem) sta lahko kriva za hitrejši propad gume.

Tako, zdaj ste oboroženi z informacijami o tem, kako izbrati pravi par tekaških copatov zase in jih negovati. Pripravljeni ste na nove pretečene kilometre!

In še zadnji nasvet: Po obutev se odpravite v popoldanskem času. Skozi dan stopalo rahlo oteče in je drugačne oblike oz. velikosti kot v dopoldanskem času

Katja Bašič