Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Tega verjetno niste vedeli o smučarskih čeladah

Čelada je pri smučanju ključnega pomena. Z absorpcijo udarcev varuje možgane in preprečuje, da bi prišlo do večjih notranjih krvavitev. Je obvezen del smučarske opreme.

Večkrat se zgodi, da izberemo čelado napačne velikosti. Kako torej najti najbolj primerno čelado za zimske aktivnosti? V spodnjem članku si preberite, katera je najpogostejša napaka pri izbiri smučarske čelade.

Vrste smučarskih čelad

Smučarske čelade so izdelane iz kombinacije različnih vrst plastike in pene. Po lupini večino čelad ločimo na ABS ter in-mold čelade.

Lupine ABS čelad so izdelane iz robustne plastike, ki se imenuje akrilonitril butadien stiren. Na lupino ABS čelade je prilepljena podloga iz ekspandiranega polistirena (EPS), ki je na videz je zelo podoben stiroporu.

V svetu čelad so ABS čelade praviloma najcenejše. So zelo robustne in trde, vendar hkrati težje ter bolj krhke.

Lupine in-mold čelad so ponavadi izdelane iz polikarbonata (PC), ki je bolj prožen in mehak ter lažji, vendar hkrati tudi dražji od ABS-a. Prav tako se hitreje obrablja. Pri in-mold čeladah EPS podloga ni prilepljena na lupino, ampak je vanjo vbrizgana. Ta postopek omogoča boljšo absorpcijo udarcev - čelada se ob trku ne odbije, ampak zdrobi.

V vsakem primeru moramo čelado, ki ima EPS podlogo, v primeru trka nujno zamenjati!

Kaj je MIPS?

Morda boste pri nekaterih čeladah opazili oznako MIPS®.
MIPS (v angleščini “multi-directional impact protection”) je varnostni sistem, ki ga proizvajalci čelade dodajo med zunanjo lupino čelade in njeno notranjo podlogo. Gre za tanek sloj, ki omogoča premikanje glave v čeladi za 10-15 mm na vse strani. V primeru trka poskrbi, da se večina udarca prenese na čelado in ne na glavo. Tehnologijo se uporablja tudi pri čeladah za druge aktivnosti, kot so kolesarjenje in vožnja z motorjem.

MIPS čelade so praviloma dražje ravno zaradi te tehnologije.

Smučarske čelade z vizirjem

Čelade z vizirjem vam omogočajo, da lahko brez težav smučate tudi v primeru, če nosite korekcijska očala.

Praktične pa so tudi za tiste smučarje, ki nimajo težav z vidom. Vizir je bolj udoben kot smučarska očala, saj ne pritiska na obraz, poleg tega pa vam na smučišču razširi vidno polje.

Pri pomerjanju čelade z vizirjem morate biti pozorni, da vizir pade na ličnico, nos pa ostane prost.

Kako izbrati pravo velikost smučarske čelade

Izbira prave velikosti čelade je ključnega pomena, pa vendar je to najpogostejša napaka ob nakupu smučarske čelade. Veliko ljudi zaradi “udobja” namreč raje kupi preveliko čelado (to se najpogosteje dogaja pri nakupu čelad za otroke). Nošenje prevelike čelade je lahko še bolj nevarno kot pa smučanje brez čelade.

Kako torej izbrati ustrezno smučarsko čelado?

Najprej izmerite obseg glave (v cm). Merilni trak potegnite čez sredino čela in tik nad ušesi. Izmerjen obseg glave nato primerjajte z obsegom čelade.

Nadenite si čelado, ki ustreza vašemu obsegu in stresite glavo na levo in na desno. Če čelada “plava” na glavi, je prevelika. Med glavo in podlogo v čeladi ne sme biti luknje. Pašček se mora tesno prilegati, vendar obenem dovolj ohlapno, da lahko brez večjih težav žvečite.

V Decathlonovih poslovalnicah vam je na smučarskem oddelku vedno na voljo meter, s katerim si lahko izmerite svoj obseg glave. V kolikor še vedno niste prepričani o velikosti, za nasvet raje povprašajte prodajalca.

Na spodnjem video posnetku lahko izveste več o izbiri prave velikosti čelade:

Ko ste že izbrali smučarsko čelado …

Ko izberete čelado - seveda ne velja v primeru, če ste si izbrali čelado z vizirjem -, pa se lahko odpravite še po smučarska očala.

Podobno kot pri čeladah velikost očal izberete glede na obseg svoje glave. Prilegati se morajo vašemu obrazu tako, da vas ne tiščijo, a hkrati ščitijo pred vdorom hladnega zraka.

Avtorica: Veronika Snoj