Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Ameriški nogomet (na malo drugačen način)

Ameriški nogomet je moštvena igra, pri kateri med seboj tekmujeta dve ekipi, vsaka z enajstimi igralci.

No, naj se naše potovanje k enemu izmed boljših izumov Amerike (moje osebno mnenje) ne konča že tu. Danes te bom, dragi bralec, popeljal v svet malo drugačne vrste ameriškega nogometa, ki se igra brez vsakršnega zaletavanja v nasprotnika.

Tej različici se reče flag football ali po domače brezkontaktni ameriški nogomet, ki je našel svoje mesto tudi v deželi na sončni strani Alp (predvsem zaradi covida-19, ki je takrat pokosil vse obstoječe ekipe, ki so prakticirale kontaktno različico).

Flag football je torej zelo podoben “pravemu” ameriškemu nogometu, le da pri prakticiranju le-tega ne potrebujemo čelade, oklepa, niti ne 11 igralcev! Poleg primerne športne oprave in kakšnega bidona z vodo potrebujemo le še zastavice (od tu ime). In še ena zanimivost: na OI 2028 v Los Angelesu se bo flag football prvič uvrstil v program olimpijskih športov. In jaz komaj čakam!

Kakšna so pravila?

Pravila so dokaj podobna ameriškemu nogometu, le da se igralci med sabo ne podirajo na tla. Zastavica služi kot neke vrste marker, kje smo igralca z žogo zaustavili. Zastavica visi na vsaki strani bokov, in ko jo nasprotniku uspešno izvlečemo, se šteje kot konec akcije ali kot da bi ga na tistem mestu podrli na tla.

Poleg tega je igrišče približno za polovico manjše, ponavadi se igra 5 na 5 ali 7 na 7 (obstajajo še druge variante). Pozicije igralcev so dokaj podobne, kot pri kontaktnemu nogometu.

Vloge igralcev

Najpomembnejši (v napadu) je podajalec (quarterback). Ima pregled nad igro in organizira akcije. Podaja žogo igralcem, da osvojijo ozemlje na igrišču. Poleg njega je ponavadi tekač (running back), ki ob posebnih akcijah prevzame žogo in z njo teče proti nasprotnikovi končni coni. Lovilec (wide receiver) lovi žogo podajalca. Na igrišču je ponavadi več lovilcev hkrati. Napadalno formacijo zaključuje center, ki vedno poda žogo podajalcu in s tem dejanjem se začenja napadalna akcija. Center tudi blokira obrambnega igralca, ki skuša zaustaviti podajalca.

V obrambnem delu ekipe igrajo rusher (po slovensko bi mu lahko rekli obrambni linijaš). Ta igralec se zažene proti podajalcu in ga poskuša zaustaviti, še preden lahko ta zaključi podajo. Imamo tudi igralce, ki pokrivajo lovilce ali ustavijo druge igralce, ki prodirajo naprej z žogo (defensive back). In še pozicija varni branilec (safety), ki predstavlja zadnjo linijo odpora proti napadalcem.

Točkovanje

Cilj igre je zbrati več točk od nasprotnika. Kako pa dosežemo točke? Napadalna ekipa mora z žogo prečkati končno cono (endzone) obrambne ekipe, da se napadalni ekipi prišteje 6 točk. Po doseženem “zadetku” ali touchdown-u ima napadalna ekipa ponavadi še pravico do dodatne točke, tako da iz linije petih jardov doseže še en zadetek, ki se šteje za eno, včasih dve točki. Število osvojenih dodatnih točk se iz lige v ligo ali glede na število igralcev ene ekipe lahko razlikuje. Tudi obramba lahko doseže točke, takrat ko recimo prestreže poskus podaje podajalca in se uspešno vrne v končno cono napadalne ekipe. Ti ga imajo seveda pravico na poti do zadetka zaustaviti.

Slovenska flag football liga

Še nekaj besed o slovenski flag football ligi ali okrajšano SFFL. Liga je bila ustanovljena leta 2017. Sprva so, zaradi pomanjkanja slovenskih ekip, v njej nastopile ekipe iz Slovenije in Hrvaške, a že leta 2019 je bilo število ekip iz Slovenije dovoljšno, da na hrvaške ekipe nismo rabili več računati. Prvo leto je prvenstvo osvojila ekipa iz Novega mesta Knights, ki je osvojila pokal tudi v drugi sezoni tekmovanj. Od leta 2019 pa ligo dominira ekipa Kranjski Jazbeci. Naslov državnih prvakov so si fantje (in dekle!) nadeli že v svoji prvi sezoni nastopanja v prvenstvu SFFL in ga še vsako leto do zdaj uspešno ubranili.

Trenutno sodelujoče ekipe sicer prihajajo še iz Murske Sobote (Storks), Ljubljane (Frogs), Ajdovščine (Gladiators), Kočevja (Wild Hogs), Velenja (Black Miners), Domžal (Tigers, ki so v sezoni 2020 sodelovali z moško IN izključno žensko ekipo) in že prej omenjenega Novega mesta (Knights).

Hvala za prebran blog, se beremo naslednji mesec!

Avtor: Matej Gradišar