Skrij filtre
Filtri 0
Razvrsti po :
Filtri 0

Kako izberem pravo puhovko?

Puhovko oz. podloženo jakno izbiramo glede na to, kaj bomo počeli - za sprehod po mestu oz. po ravnicah potrebujemo nekaj toplejšega, še zlasti pa je topel vrhnji kos dobrodošel na vrhu oz. cilju naše odprave, ko se ustavimo in si privoščimo zasluženo malico. Nasprotno med intenzivno aktivnostjo, kot je hoja v klanec ali turno smučanje, potrebujemo malo tanjšo jakno, ki dobro diha. Nekaterim je zelo pomembno, da se jakna lahko dobro stisne in na majhno zloži v nahrbtnik, spet drugim je pomembno, da se ne navzame prehitro vlage. Zato je dobro pred nakupom malo razmisliti o svojih potrebah.

Podložene jakne imajo lahko naravno, torej puhasto polnilo ali pa sintetično polnilo, ki običajno sestoji iz poliestrskih vlaken in skuša posnemati strukturo in funkcijo puha. Razlike med puhastim in sintetičnim polnilom vplivajo na težo, stisljivost in toplotno izolacijo jakne.

Puhaste jakne

Polnilna moč oz. toplotna izolacija puhaste jakne se meri v CUIN, ki odraža kubični inč na unčo ali, po domače povedano, kako gosto je polnilo glede na prostornino, torej debelino jakne. Vendar pozor, CUIN v praksi odraža razmerje med toploto in težo jakne; višji CUIN ne pomeni nujno toplejše jakne! Puhovka s 500 CUIN je lahko enako topla ali celo toplejša od jakne z 800 CUIN, vendar je v tem primeru gotovo tudi debelejša in zato težja in zavzame več prostora v nahrbtniku. Toplotno izolacijo puhovke lahko bolje presodimo po razmerju puha in perja - večji kot je delež puha, toplejša bo, kajti puh zadržuje več zraka znotraj materiala kot perje in tako bolje izolira.

Za tiste, ki potrebujete láhko in dobro stisljivo puhovko, ki vas bo glede na svojo “tankost” vseeno grela, svetujemo pohodniško puhovko s kapuco TREK 100. Tistim, ki jim ni tako pomembno, kako jakno najlažje zbasati v nahrbtnik, temveč si želijo prijetne, debele puhovke, ki dobro greje med mirovanjem, pa bo bolj všeč pohodniška puhovka TREK 900 (ženska / moška).

Sintetične jakne

Načeloma je puh kot naravni material boljši izolator od sintetike, vendar so sintetične jakne s sodobnimi materiali in obdelavami že zelo dober približek puhovk, njihovo polnilno moč pa izražamo v g/m². Sintetična jakna bo za enak občutek gretja tehtala nekaj gramov več od puhaste, vendar pa ima sintetika tudi svojo prednost - bolj primerna je za vlažno okolje. Ko se puh zmoči, se začne lepiti, vmes je manj zraka in nas ne greje več. Nasprotno sintetično polnilo greje tudi, ko je vlažno, poleg tega pa se hitreje suši (kar je nadvse dobrodošla prednost zlasti za tiste, ki se bolj znojijo). A medtem, ko sintetično polnilo prenese več vlage kot puhasto, pa je puh bolj obstojen - puhovko lahko večkrat stisnemo, pa se bo vedno povrnila v lepo ohranjeno prvotno stanje, medtem ko ima sintetika malo krajšo življenjsko dobo.

Za tiste, ki iščete toplo in ugodno jakno, ki vam je ne bo škoda malo zmočiti, poleg tega pa jo lahko vseeno pospravite v notranji žep, ponujamo sintetično podloženo jakno s kapuco TREK 100 (ženska / moška). A ker tudi sintetična jakna ni vodoodporna, je v vsakem primeru koristno imeti v nahrbtniku še kakšno vodoodporno jakno, ki jo v primeru mokrih razmer oblečemo kar čez.

Prednosti puhaste jakne

Prednosti sintetične jakne

- boljša toplotna izolacija

- manjša teža in boljša stisljivost

- daljša življenjska doba

- primerna za bolj statično aktivnost in zares  

  hladne razmere

- greje tudi, ko se navlaži

- hitreje se suši

- nižja cena

- primerna za bolj intenzivno aktivnost in 

  vlažna okolja

Podložena jakna je med zimskimi aktivnosti običajno tretji, vrhnji sloj - svetujemo, da spodaj oblečete kakšno aktivno majico iz mešanice merino volne, ki preprečuje neprijetne vonjave, in sintetičnih vlaken, zaradi katerih se hitreje suši, čez majico pa lahek flis, ki dobro diha in odvaja vlago, kakršen je npr. pohodniški flis MH 950. Tistim, ki vam hitro postane vroče in se zdi podložena jakna čisto preveč, pa kot tretji sloj med aktivnostjo priporočamo softshell jakno, ki prav tako dobro diha (ženska / moška).

Avtorica: Mira Petek