Merila našega pristopa k okolju primernejši zasnovi.

Kako oblikujemo na okolju primernejši način?
Zakaj to počnemo? Kakšne procese uporabljamo?

Plastenka, reciklirani materiali, bombažno vlakno, niti in del oblačila na svetlem ozadju, ki prikazujejo postopek reciklaže in izdelave tekstila.

Reciklirani poliester:
plastenka v tkanini

Kako?

Plastenke očistimo in narežemo na kosmiče. Te nato pretopimo in spremenimo v pasto. Ta se s pomočjo ekstruzijskega vijaka pretvori v filament. Ta filament pa se nato vrti okoli koluta in ustvari reciklirano poliestrsko nit.

Zakaj?

Uporaba recikliranih poliestrskih filamentov nam omogoča zmanjšati emisije CO2, povezane s proizvodnjo preje za vsaj 17 % v primerjavi z uporabo novega poliestra.

Red visoko kvalitetnih niti na industrijskim kolutima u tekstilnoj fabrici.

Reciklirani poliamid

Kako?

Poliamid, znan tudi kot najlon, se v tekstilu uporablja zaradi svoje prožnosti in lahkosti, zaradi odličnih lastnosti odvajanja vlage in hitrega sušenja pa nudi tudi optimalno udobje med intenzivnimi aktivnostmi.

Zakaj?

Uporaba recikliranega poliamida namesto običajnega poliamida zmanjša emisije CO2, povezane z materiali, za vsaj 38 %.

Pamuk, plavi konac, konus s plavom niti i majica na svetlom pozadinskom materijalu.

Recikliran bombaž:
staro z novim

Kako?

Bombažne ostanke iz proizvodnje recikliramo in tako zmanjšamo potrebo po novem bombažu. Izvlečemo vlakna in ustvarimo nove niti. Recikliran bombaž pa lahko sestavlja največ 40 % tkanine, saj so vlakna takšnega bombaža krajša in jih je zato treba kombinirati z novimi vlakni.

Zakaj?

Uporaba recikliranega bombaža nam omogoča zmanjšati emisije CO2, povezane s proizvodnjo preje za vsaj 14 % v primerjavi z uporabo novega bombaža.

Ali je reciklirani bombaž inovativna tkanina?
Biljka pamuka, konac, bijeli materijal i odjevni predmet na svijetloj podlozi.

Organsko pridelan bombaž:
mehak in čist

Kako?

Organski bombaž se goji s semeni, ki so brez GSO (gensko spremenjenih organizmov) in brez uporabe pesticidov med rastjo pridelka. Namesto tega kmetje uporabljajo naravna gnojila in naravne načine zatiranja škodljivcev.

Zakaj?

Z uporabo ekološko pridelanih bombažnih vlaken lahko zmanjšamo emisije CO2, povezane s proizvodnjo niti, za vsaj 23 % v primerjavi z uporabo običajnega bombaža.

Izvedite več o oskrbi z bombažem v DECATLONU
Crne plastične perle, crni konac, tamni materijal i crni ruksak na svetloj podlozi.

Barvanje z raztopino:
brez namakanja

Kako?

Za izdelavo niti tkanine poliester v obliki paste potisnemo v cev z zelo ozko luknjo na koncu. T. i. ekstruzijski vijak material potiska iz cevi v obliki tankega filamenta.

Hkrati s poliestrsko pasto vstavimo barvne pigmente v obliki prahu. Tako je pri ekstrudiranju preje ta že obarvana in pripravljena za uporabo pri oblikovanju naših izdelkov.

Zakaj?

Uporaba tega postopka barvanja nam omogoča zmanjšati emisije CO2, povezane s proizvodnjo barvanega tekstila za vsaj 17 % v primerjavi z običajnim barvanjem.

Uzorci tkanina u različitim bojama s označenim nazivima na etiketama, pričvršćeni iglama na podlozi.

Suho barvanje:
barvanje brez vode

Kako?

Gre za postopek suhega barvanja. Vključuje uporabo CO2 pod določenim tlakom in s pravo temperaturo, ki omogoča, da se tkanina obarva le s plinom.

Zakaj?

Uporaba tega postopka barvanja nam omogoča zmanjšati emisije CO2, povezane s proizvodnjo barvanega tekstila za vsaj 39 % v primerjavi z običajnim barvanjem. 

Detaljan prikaz tkanine i ovratnika majice u zelenoj boji.

Umetna vlakna:
preja iz lesne celuloze

Kako?

Umetna vlakna se proizvajajo iz lesne kaše (predvsem evkaliptusa, pa tudi hrasta ali breze).

Zakaj?

Z uporabo umetnih vlaken lahko zmanjšamo emisije CO2, povezane s proizvodnjo niti, za vsaj 6 % v primerjavi z uporabo običajnega bombaža.

Prirodni vlakna, komad platna i traka na svetloj podlozi.

Greige:
brez barvila, manj vpliva

Kako?

Izraz "greige" se nanaša na tekstil, ki po tkanju ni bil barvan ali obdelan. Je kombinacija sive in bež barve ("grey" + "beige") ter odraža nevtralno, neobdelano barvo tkanine.

Zakaj?

Zaradi odsotnosti dodatnih obdelav ali barvanja imajo greige tkanine manjši vpliv na okolje. Omogoča nam, da zmanjšamo emisije CO2, povezane s proizvodnjo nebarvanega tekstila za vsaj 53 % v primerjavi s konvencionalnim barvanjem.

Plastične perle, raznobojni materijali, skateboard i razni predmeti na svetloj podlozi.

Reciklirana plastika:
sklenili smo krog

Kako?

Zbiramo plastiko iz proizvodnih odpadkov in plastičnih izdelkov ob koncu življenjske dobe ter jih recikliramo. To vključuje njihovo drobljenje na majhne koščke in taljenje v pasto. Ko je v obliki paste, jo je mogoče vbrizgati v kalup želene oblike.

Izvedite več o naši zavezi za zmanjšanje onesnaževanja oceanov s plastiko
Težine za fitness u hrpi, prikazane izbliza.

Reciklirane kovine

Kako?

Industrijska proizvodnja kovin, od pridobivanja rude do predelave v končne izdelke, ima velik vpliv na okolje. Da bi ta vpliv zmanjšali, oblikujemo izdelke iz recikliranih kovin.

Ta pristop zmanjšuje pridobivanje surovin, porabi do 95 % manj energije in zmanjšuje emisije CO₂.

Reciklirane kovine nastanejo s predelavo kovinskih odpadkov, ki se sortirajo, očistijo in ponovno stalijo, da ohranijo kakovost nove kovine.

Zakaj se kovine reciklirajo?